Duyurular


24

 TİM'den alınan yazıya atfen; hizmet sektörünün ihracatı tüm dünyada büyük bir hızla büyümekte ve önemi giderek artmaktadır. 1980 yılından günümüze hizmetler sektörünün ihracatının 10'ar yıllık dönemler itibarıyla gelişimi incelendiğinde, sektörün büyüme hızının mal ihracatından fazla olduğu güdülmektedir. Türkiye'nin de 1995 yılında 14,9 milyar dolar olan hizmet ihracatı 2005 yılında 27,8 milyar dolara, 2115 yılında ise 46,3 milyar dolara yükselmiştir.

Ülkemizde hizmet ticaretinin artan önemine binaen son yıllarda hizmet ticaretinin tanımlamasına ve destek mekanizmalarının geliştirilmesine yönelik ilgili kurum ve kuruluşlarca önemli çalışmalar yürütülmektedir. Meclisimiz tarafından da bu yıl ilk defa hizmet ihracatçı firmaların katılımları ile çok önemli bir çalışmaya imza atılacaktır.

"Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet ihracatçı Firması Araştırması" ile Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) ve Ekonomi Bakanlığı tarafından sınıflandırılmış hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren firmalar 2015 yılında gerçekleştirdikleri hizmet ihracatı ile sıralanarak kamuoyunun bilgisine sunulacaktır. Araştırma sonuçları , 2023 hedefleri doğrultusunda Türk hizmet sektörünün gelişiminin görülmesine, potansiyelinin ortaya çıkarılmasına katkı da bulunacaktır.

"Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet ihracatçı Firma Araştırması" başvuruları http://www.tim.org.tr/tr/500.html adresinden. çok kısa bir sürede ücretsiz olarak gerçekleştirilecektir.

Üyelerimize duyurulur.

YAZI İÇİN TIKLAYINIZ...

 

Okunma Sayısı: 3309
resim