Haberler


15

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi tarafından 15 Temmuz Darbe Girişiminin İslam Coğrafyalarına Yansımaları Konferansı 24-26 Ağustos 2016 tarihinde düzenleniyor. 15 Temmuz’da Türkiye’yi siyasi, ekonomik ve kültürel yönden istikrarsızlaştırma amaçlı darbe girişiminin Türkiye ve İslam Coğrafyasındaki etkileri incelenecek.

 

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Proje Koordinatörümüz Yrd. Doç. Dr. Bülent Cırık şunları söyledi: “Ülkemizde gerçekleşmesi için önceden planlanan askeri, sivil ve diğer hazırlıklara rağmen darbenin başarısız olmasında tüm toplumun bütünleşerek siyasi ve ekonomik çevreler ile güvenlik güçlerinin ortak tepkilerinin en ince ayrıntılarına kadar incelenmesi, Batı kaynaklı uluslararası medya üzerinden bu kalkışma ile ilgili oluşturulmaya çalışılan menfi algının gerçekleri yansıtmadığı dile getirilmesi ve 21. yüzyılın başından itibaren İslam ülkeleri üzerinde oynanan çoğu dış mihraklı yıkıcı girişimlerin bundan böyle başarısız kılınmasında 15 Temmuz darbe girişiminin önlenme biçimi bir model olarak ele alınması amacıyla uluslararası katılımlı bu konferansı düzenleyeceğiz.

Ülkemizin maruz kaldığı bu haksız durumu tüm dünyaya, insanlığın vicdanına sesleneceğiz diyen Yrd. Doç. Dr. Bülent Cırık konuşmasını söyle sürdürdü: “Konferansımızın sonuç bildirisinin ve konuşmaların, İngilizce-Arapça-Türkçe olarak yayınlanacaktır. Bu projemize desteklerinden dolayı Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası’na, Kütahya Borsası’na Gediz, Simav ve Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odalarına, Kütahya Belediyesine teşekkür ederiz. Ticaret Odalarımızın projeyi destekleme konusundaki teşvik ve organize çalışmalarından dolayı Tavşanlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Davut Bey’e ayrıca teşekkür ederiz.

Konferansa katılacak ülkeler:

Orta Asya: Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, İran, Afganistan, Tacikistan

Afrika Ülkeleri: Fas, Cezayir, Mısır, Sudan, Etiyopya, Somali, Nijerya, Nijer, Senegal, Libya, Tunus, Kamerun, Güney Afrika, Gana

Ortadoğu Ülkeleri: Lübnan, Suriye, Irak, Filistin

Körfez Ülkeleri: Suudi Arabistan, Katar, Umman, Yemen, Bahreyn, Kuveyt

Balkan Ülkeleri: Bosna-Hersek, Kosova, Makedonya, Arnavutluk

Uzak Doğu Ülkeleri: Pakistan, Bangladeş, Hindistan, Endonezya, Malezya

Latin Amerika Ülkeleri: Şili, Kolombiya, Bolivya

Diğer Ülkeler  : Rusya Federasyonu

Okunma Sayısı: 1063
resim
Yazdır