Haberler


24

 Kütahya'da 3 gün boyunca devam edecek olan '15 Temmuz Darbe Girişiminin İslam Coğrafyasında Yansımaları' konulu konferans başladı.

Dumlupınar Üniversitesi, Kütahya ValiliğiKütahya Belediyesi ve Kütahya İş Dünyası tarafından düzenlenen konferansa 33 ülkeden 52 bilim adamı katılıyor.

Konferenste, 15 Temmuz'da Türkiye'yi siyasi, ekonomik ve kültürel yönden istikrarsızlaştırma amaçlı darbe girişiminin Türkiye ve İslam Coğrafyası'ndaki etkileri incelenecek.

Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Bülent Cırık, "Ülkemizde gerçekleşmesi için önceden planlanan askeri, sivil ve diğer hazırlıklara rağmen darbenin başarısız olmasında tüm toplumun bütünleşerek siyasi ve ekonomik çevreler ile güvenlik güçlerinin ortak tepkilerinin en ince ayrıntılarına kadar inceleceyeğiz.Batı kaynaklı uluslararası medya üzerinden bu kalkışma ile ilgili oluşturulmaya çalışılan menfi algının gerçekleri yansıtmadığı dile getirilmesi ve 21. yüzyılın başından itibaren İslam ülkeleri üzerinde oynanan çoğu dış mihraklı yıkıcı girişimlerin bundan böyle başarısız kılınmasında 15 Temmuz darbe girişiminin önlenme biçimi bir model olarak ele alınması amacıyla uluslararası yoğun bir katılımla başladı.Konferansımızın sonuç bildirisinin ve konuşmaların, İngilizce-Arapça-Türkçe olarak yayınlanacaktır. Bu projemize desteklerinden dolayı Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası'na, Kütahya Borsası'na Gediz,Simav ve Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odalarına, Kütahya Belediyesine teşekkür ederiz. Ticaret Odalarımızın projeyi destekleme konusundaki teşvik ve organize çalışmalarından dolayı Tavşanlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Davut Efe'ye ayrıca teşekkür ederiz" dedi.

Konferansa AzerbaycanKazakistanKırgızistanİranAfganistanTacikistanFasCezayir,MısırSudanEtiyopyaSomaliNijeryaNijerSenegalLibyaTunusKamerunGüney AfrikaGanaLübnanSuriyeIrakFilistinSuudi ArabistanKatar, Umman, Yemen,BahreynKuveyt, Bosna-Hersek, KosovaMakedonyaArnavutlukPakistanBangladeş,Hindistan, Endonezya, MalezyaŞiliKolombiyaBolivya ve Rusya Federasyonu'ndan 52 bilim adamı katılıyor.

Konferansın açılışında DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nafi Güral, Belediye Başkanı Kamil SaraçoğluAK Parti Kütahya MilletvekiliŞükrü Nazlı ve Vali Ahmet Hamdi Nayir birer konuşma yaptılar.

Konferans, 26 Ağustos günü sonuç bildirgesi ile sona erecek. (EFE) - KÜTAHYA

Okunma Sayısı: 1065
resim
Yazdır