Haberler


21

TAVŞANLI LEBLEBİSİ NİN DENETİMİ YAPILDI.

Tavşanlı  ilçemiz ile özdeşleşen “ Tavşanlı Leblebisi' nin  denetimi 20 Kasım 2017 tarihinde Tavşanlı'da gerçekleştirildi.

Denetime, Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Davut Efe , Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Muhittin UZ, Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Emre KUL, Tavşanlı Leblebiciler Odası Başkanı Mustafa SARI, Tavşanlı İlçe Tarım Müdürlüğünden Ziraat Mühendisi Özkan PARLAK, Tavşanlı Belediyesi'nden Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Aziz SOLMAZ, Tavşanlı Belediyesi'n den Zabıta Müdürü Muammer Keskin 'den, TSE'den Hatice Türk Kınık, Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası'nın coğrafi işaret danışmanı Özener Patent Yönetim Kurulu Başkanı Huriye ÖZENER ile üst düzey yetkililer katıldı.

Denetim kapsamında, coğrafi işaretlerin tescil belgesinde oluşturulan denetim komisyonu üreticilerle bir araya geldi. Denetim komisyonu tarafından Coğrafi işaretlerin üreticileri yerinde ziyaret edildi ve üreticilere denetimin önemi anlatılarak şartnameye uygunlukları açısından da denetim gerçekleştirildi.

Denetimde konuşan Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Davut Efe, "  Yöresel ürünümüz olan "Tavşanlı Leblebisi" 2002 yılında Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası'nın başvurusu ile coğrafi işaretli ürün olarak tescili edilerek ülkemizde koruma altına alınması sağlanmıştır. Taşanlı ilçesinde 1962 yılında kurularak faaliyetlerine devam eden ve Tavşanlı'daki Leblebici esnafımızın kayıtlı bulunduğu Leblebiciler Odası da mevcuttur. Tavşanlımızda geleneksel bir geçmişe dayalı bir geçim kaynağı olan  Leblebi 2003 yılında Fransa'nın başkenti Paris'te dünya kalite ödülü alarak dünyaya açılma imkanı bulmuştur.İlçemizde Odamız ve Tavşanlı Leblebiciler Odasına kayıtlı toplamda 150 civarında leblebici üyemiz vardır.43 çeşidi mevcut olan Tavşanlı Leblebisi iç ve dış pazarlarda alıcılarına ulaştırılmaktadır.Toplamda 50 imalathanenin yer alacağı Leblebiciler Sanayi Sitesi'nin de inşaatına devam edilmektedir.İlçemizin en önemli değerlerinden biri olan büyük emek ve sabır isteyen leblebicilik faaliyetinin ve Tavşanlı Leblebisi'nin bu güne kadar olduğu gibi gerek tanıtım gerekse diğer ilgili konularda bundan sonraki dönem içerisinde de Odamız olarak üzerimize düşenleri yerine getireceğiz.”  Dedi.

Özener Patent Yönetim Kurulu Başkanı Huriye ÖZENER de konuşmasın da;“Tescilli coğrafi işaretlerin 6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu’na göre ilk denetim raporları 10 Ocak 2018 tarihine kadar Türk Patent ve Marka Kurumu’na sunulması zorunludur. Kanun ile gelen denetimler sonucunda 09.07.2002 tarihi itibariyle koruma altına alınan “Tavşanlı Leblebisi"  ibareli coğrafi işaretlerimizin denetimi gerçekleşmiştir. Bu denetimlerin tescil sahipleri açısından bir ilk olması diğer tescil edilmiş coğrafi işaretlerimizin, denetimleri için de örnek teşkil etmektedir. Denetimde asıl hedef tescil belgesinde ki şartnameye uygun olarak üretim yapan gerçek üreticilerin korunması,  Coğrafi işaretin gerçek değerinde satışa sunulması, buna bağlı olarak coğrafi işaretlerin marka değerinin saptanması, bilinçli tüketici profilinin oluşturulması, orijinalinden uzak olan ancak coğrafi işaretin ismini kullanan gerçek olmayan üreticiler ile mücadele edilerek bir mirasın ve tarihi kültürün gelecek nesillere güvenli bir şekilde aktarılmasıdır. Diğer önemli bir husus ise “TAVŞANLI LEBLEBİSİ” ne HAK ETTİĞİ DEĞERİ VEREBİLMEKTİR.“ dedi.

 

Okunma Sayısı: 842
resim
Yazdır