Haberler


07

20-25 Şubat 2014 tarihleri arasında ikincisi gerçekleştirilen Mağrip -Türk Kültür ve Ekonomi Forumu Tunus’ta gerçekleştirildi. Türkiye ayağını Odamız Genç Girişimciler Kurulunun organize ettiği ve Türkiye’den ve yöremizden geniş bir ekibin katıldığı toplantı büyük bir heyecana sebep oldu. Libya, Tunus, Cezayir, Fas ve Moritanya, Irak, Suudi Arabistan ve Filistin gibi ülkelerin katılımı ile gerçekleşen forum güzel işlerin başlangıcı olacak nitelikteydi. 5 gün boyunca katılımcılar farklı dillerle irtibat kurdular ve birçok konuda anlaşma imkanı buldular.

 

Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı TTSO Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Hasan Özyaşar ,TTSO Yönetim ve Gennç Girişimciler Kurulu Üyesi Emre Kul ve Genç Girişimciler kurulu üyeleri ve farklı sektörlerden üyelerimizin ve hemşerilerimizin katıldığı iş ve kültür gezisinde Özellikle ekonomik açıdan önemli adımlar atıldı. Firmalarımız aynı sektörden Mağripli veya diğer Arap ülkelerinden firmalarla görüşme ve işbirliği imkanı yakaladı. Kültürel yönüyle de ön plana çıkan forumda katılımcılar ülke sınırlarının sadece harita üzerinde olduğunu gördüklerini fark ettiler. Tunus’un ev sahipliğinde gerçekleşen bu toplantılar Türkiyeli katılımcıları özellikle etkiledi. Ortak din ve ortak geçmişimizin olması, toplumlar arasındaki yabancılık hissini oldukça azaltan bir etmendi.

 

Türkiye’nin Tunus’taki varlığı hissedilir şekilde artıyor ve kardeş ülkeler birbirlerini kucaklıyorlar. Türkiye devleti bu işe çok önem veriyor. Tunus Cumhurbaşkanı Sayın Marzuki’nin de belirttiği gibi Türkiye her sahada Tunus ile çalışıyor ve çalışmaya devam edecek. Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası’nın bu misyona aktif olarak katılması ayrıca gurur verici olmuştur. Forum da Türk Büyükelçimiz ve diğer yetkililerin katılımı ve ekonomik ve kültürel işbirliğine yaptıkları vurgu katılımcı ülkelerin bu konularda somut adımlarla devam edeceğini beyan etmesi de ayrı bir getiriydi.

 

Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası  ülkemizin ve yöremizin gelişiminde yüklenmiş olduğu misyonu 2. Mağrip Türk Kültür ve Ekonomi Forumu’na aktif destekle de göstermiş ve ileriki uluslar arası çalışmalarda bilgi, tecrübe ve network’ünü geliştirmiştir.

Okunma Sayısı: 2428
resim
Yazdır