Haberler


01

Avrupa'yı Asya'ya bağlayarak ülkemizin en önemli alternatif yol güzergahı olması beklenen Avrupa…Çanakkale-Balıkesir-Tavşanlı-Kütahya ve Anadolu'dan Asya kıtasına uzanan yeni yol ve Çanakkale Boğazı- köprü projesi 2015'te start alıyor böylelikle İstanbul trafik yükünü hafifleyecek ve tarihi ipek yolunun alt yapı projesini oluşturulacak.

İş dünyası Avrupa'yı-Asya'ya bağlayacak yol ve "ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ" projesi kapsamında buluştu. Çanakkale TSO ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda ÇTSO Başkanı Bülend Engin , Meclis Başkanı Osman Okyay, Yön.Krl. Üyeleri Ahmet Selçuk Erdoğan, Güven Barış Yüksel, Hasan Yürükçü, Hikmet Sezen, Mustafa Kansu ve Selçuk Semizoğlu, Tekirdağ TSO Meclis Başkanı Mustafa Özden, Balıkesir TCO Meclis Başkanı Mustafa Kerem Kırımlı, Balıkesir SO Başkanı Hakan Özdamar, Bandırma TSO Meclis Başkanı Bahadır Çenberci, Erdek TSO Meclis Başkanı Haluk Can Turan, Erdek TSO Başkanı Özlem Sarı, Tavşanlı TSO Meclis Başkanı İlhami Aydın ve Meclis Başkan Yardımcısı Ramazan Bozkurt toplantıya katıldı.

BÖLGELER GÜÇ BİRLİĞİ YAPARAK KALKINACAK

Toplantının açılış konuşmasını yapan ÇTSO Meclis Başkanı Osman Okyay, Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu (URAK)'na göre Avrupa-Asya yol güzergahı üzerindeki illerin "rekabetçilik endeksi' sıralamasında Tekirdağ'ın 7'nci, Balıkesir'in 23'üncü, Çanakkale'nin 33'üncü ve Kütahya'nın 45'inci sırada yer aldığını belirtti. Bu sıralamanın taşıdığımız potansiyeli yansıtmadığını söyleyen Okyay: Birlik olarak bu potansiyeli harekete geçirebileceklerini beyan etti.

ORTAK PROJE YAPILMALI

Toplantıya katılan misafir odalar adına konuşma yapan Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı İlhami Aydın: Çanakkale ve Gelibolu Savaşlarının 100. yıl etkinliklerine istinaden oda ve borsalardan istenilen projelerin münferit olması yerine ortak tek bir bölgesel proje üzerinde çalışılmasını böylelikle birliktelik hareket etme kültürünün geliştirilip daha etkin çalışmaların yapılmasının önemli olacağını belirtti.6. Sanayi Şurasında Ekonomi Bakanımız sn Nihat Zeybekçi ve sonrasında Karayolları Genel Müdürünün açıklamalarıyla Çanakkale boğaz köprüsünün 2015 yılın da yap işlet modeli ile ihaleye çıkılıp köprü yapım projesinin başlayacak olmasının Avrupa ile Asya yı bir kez daha alternatif olarak bağladığı gibi; Kütahya – Balıkesir –Çanakkale ve Trakya Bölgelerimizin iller arası Ticari ve Ekonomik entegrasyon unun başlamasına vesile olacağı gibi; "Ulaşımın getireceği kolaylık ve lojistik imkânların yaratacağı pozitif yansımalar, bölgelerarası kaynakların değerlendirilmesi de katma değeri artıran sebepler olacaktır" diye konuştu. ​

Okunma Sayısı: 2676
resim
Yazdır