Başkanın Mesajı


01

       Değerli hemşerilerim hayırlısı ile 2012 yılına girdiğimiz bu günlerde yeni yılın Tavşanlı ve bölge insanımıza sağlık-huzur-başarı ve bol kazanç getirmesini dilerim. Ticaret ve sanayi odamızın 2011 yılı içerisindeki çalışmalarını, meclisimiz ve yönetim kurulumuz adına sizlerle paylaşmak istedim.
 
       Tavşanlımızın çevresindeki İl ve ilçelerin Ekonomik ve iktisadi yapılarını gözlemleyerek kendi öz kaynaklarımızdan maksimum faydaları nasıl sağlayacağımıza bakmalıyız daha yaşanabilir yarınlara güvenle bakabileceğimiz Tavşanlının şekillenmesi, paylaşımcı – ortak aklın hâkim olduğu düşünce yapısı ve insanımızın özverili çalışmasıyla mümkün olacaktır.
 
       Çoğu Avrupa ülkelerinin içinde bulunduğu Ekonomik krizin etkileri, Arap Baharı adı altında gerçekleştirilmek istenen Arap ve orta Asya ülkelerinin demokratikleşme ve Ekonomik istikrar arama yolundaki yeni yapılanma çalışmaları; Ülkeleri’nde Reform arama gayretleri zaman zaman vahim sonuçlara yol açtığını üzülerek görmekteyiz. Bu sürecin kalıcı istikrar sağlayıncaya kadar olumsuz sonuçlar doğuracağı da kaçınılmazdır. Ülkemiz ve bölgemizin bu süreçten olumsuz etkilenmemesini dilerim. Tüm bu gelişmeler içinde bölgemizde oluşan Ekonomik-sosyal ve İktisadi gelişmeleri yakından takip edip üyelerimizi ve insanımızı bir adım öteye taşıyacak proje ve yatırımları dikkate alarak çalışmaktayız.
 
       Zafer kalkınma ajansının desteklediği TR33 Bölgesinin maden potansiyelinin araştırılması projesi kapsamında Dumlupınar Üniversitesi öğretim üyesi ve Akademisyenleri ile TTSO nın katılımıyla bölgemiz maden potansiyelleri analizi yapıldı. Kırkın üzerinde Maden rezervi olan bölgemizin Ekonomiye ve İstihdama katma değer kazandırılması araştırılarak İşletmecilere referansı sağlanacaktır. Kütahya Valiliği öncülüğünde kurulan üniversite sanayi işbirliği kapsamında, sanayi ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren kuruluşların ar-ge çalışmalarına destek sağlayan Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Merkezi Teknokent Anonim Şirketine ortak olduk.
 
       KOSGEB Girişimcilik Eğitimi ve İş kurma desteği adı altında 25 girişimciye işlerinin niteliğine göre kurs aldırıldı ve önümüzdeki dönemde bu girişimciler 27 bin TL ye varan destekten yararlandırılarak işlerini kurma noktasında fayda sağlanacaktır. İlk 25 kişilik grup bu bağlamda destekten faydalanma aşamasına geçmiştir. 2012 dönemi içerisinde 125 girişimcimize de eğitim aldırılarak destekten faydalanmaları sağlanacaktır.
 
       Afyon’da katılımını TOBB-Antalya-Isparta-Burdur-Kütahya-Afyon ve bu illerin en büyük Ticaret ve Sanayi Odalarının oluşturduğu Avrupa Birliği iş geliştirme merkezine üye olduk. Kısa adı ABİGEM olan bu şirket; imalatçı, sanayici ve Kobilere imalat metotları, maliyet analizi, bütçeleme, Pazar araştırma, markalaşma, finansal ihtiyaçlar, iş hukuku gibi konularda danışmanlık hizmeti yapacaktır.
 
       Üyesi olduğumuz Zafer Kalkınma Ajansı bünyesinde, Bölgemizin Fırsatları ve sorunlarını, alınan ortak kararlar neticesinde Tavşanlı’ya olan yansımasını aktardık.
 
       TOBB bünyesinde planlanan ve ülke çapında tüm Ticaret ve sanayi odalarında yaygınlaşan genç girişimciler Meclisini oluşturup; şimdiden Tavşanlının Ticari ve iktisadi yapısına katkı sağlayacak bu girişimcilerimizin yapılanması ve bölgemize kazandırılması gayreti içindeyiz. Bütün bu çalışmalar daha iyi yaşam standartlarının oluşmasına katkı sağlamak yanında, geleceğe azim ve güvenle bakmak olacaktır.
 
       Kamuoyunun yakından takip ettiği 1976 yılında yatırım programına alınan ve uzun süredir bitirilemeyen Balıkesir-Kütahya Devlet Yolu çalışmalarında; Balıkesir-Kütahya valilerimiz, bölge üzerinde bulunan ilçe kaymakamlarımız, il ve ilçe belediye başkanları Ticaret ve Sanayi Odaları ve diğer Sivil Toplum Örgütlerinin yoğun katılımı ile oluşan yol birliği çalışma organizasyonuna katkı sağladık. Bu sürecin sonunda yolun 2012 yılının ilk aylarında tamamen trafiğe açılacağını görmekteyiz.
        Çevremizdeki zengin maden çeşitliliğine jeotermal yer altı sularımızı gündem yaparak kamu ve özel sektör işletmelerinde gerek üretim, gerek işsizlik konularında işletme müdürlüklerini ziyaret ederek sektörel sıkıntıları veya olumlu gelişmeleri toplumun gündemine taşıdık.
 
    Bölgemizin değerleri olan madenlerimiz-kaplıcalarımız-yollarımız-üniversite ve yüksek okullarımız gibi konularda taraf olmaya bu ve buna benzer sorunlarla yakından ilgilenmeye devam edeceğiz. Biliyoruz ki Dünyada olduğu gibi ülkemizde il ve ilçelerimizde; Tüccar-sanayici-üretici ve girişimcileri odalar temsil etmektedir. Üyelerin büyük temsilci gücü ve iş gücünü de; Kurum-Kuruluşlar ve odaların bu ölçüde büyük sorumlulukları da olduğu bir gerçektir. Onun içindir ki; T.T.S.O olarak Tavşanlı ve bölgemizde büyümenin-istihdamın-sosyo ekonomik yapının LİDERLİĞİNİ üreticilerimiz-imalatçılarımız-sanayici ve kurumsallaşmış özel sektörün üstleneceği de bir gerçektir.
 
      Ne mutlu ki bu gerçekler ışığında Tavşanlı’nın yıllarca umutla beklediği organize sanayi bölgemizde gerekli alt yapı çalışmaları tamamlandı. Teşvik sistemi kapsamında olmamız, 3 büyük ile aynı uzaklıkta olma, Balıkesir-Kütahya yoluna paralel arsaların 4000–10 000-20 000 m2 aralığında olması, yakında kurulacak, ülkemizin 4. büyük hava limanı olma özelliği olan Zafer Hava Alanına 65 km, demir yoluna 5 km mesafede olması -limanlara ulaşım kolaylığı olması sebebi ile büyük avantajları olan sanayi bölgesinde, yaklaşık 1000 kişi üzerinde istihdam sağlayacak Nursan firmasının bölgeyi tercih etmesi ve yatırım planına alarak fabrika kurması Tavşanlımız için yeni bir devrin başladığının müjdesidir. Yeni gelecek yatırımcıların talepleri de 2012 yılı içinde değerlendirilip uygulamaya geçilecektir.
      AB projesi kapsamında Tavşanlı Ziraat Odası Başkanlığının yürütmüş olduğu GDO nun Avrupa Boyutunun İncelenmesi konulu programa odamız olarak katılım sağladık. İspanya ve Avusturya’ya inceleme gezilerinde bulunduk.
       Değerli hemşerilerim, yukarıdaki avantajlarımızın yeni firma talepleri doğrultusunda başta milletvekillerimiz ve Kaymakamımız. Belediye Başkanımız, Sivil Toplum Kuruluşlarımızla birlikte Tavşanlı’ya ve bölgemizin sosyal ve iktisadi yapısına uygun firmalarla görüşmelerimiz devam ediyor, edecektir. Bir başarı hikâyesi yazılıyorsa bunun temelinde muhakkak iyi işleyen diyalog-ortak aklın hâkim olduğu kamu-özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının birlikteliği bulunmaktadır. Hz. Mevlana’nın dediği gibi “Aynı dili konuşanlar değil; Aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilir .”
      Tavşanlı-Domaniç-Emet-Hisarcık ve bölgemiz için önemli ve avantaja dönüşecek birçok sorunlarımızın olduğu gerçektir. İnsanımızın, esnafımızın, işletmecimizin gülen yüzünü görmek istiyorsak; zaruri amaçlar etrafında çalışmalıyız, aklımızdaki düşünceleri eyleme dönüştürerek geleceğe umutlu bakmalıyız. Beraber olmalıyız. Çünkü birlikte rahmet ayrılıkta azap vardır.
 
        Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası olarak şahsım, yönetim kurulumuz, Meclis üyelerimiz ve oda personelimizle 2012 yılının hayırlara vesile olmasını dileriz.
 
 
 Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası
 Yönetim Kurulu Başkanı
 Davut EFE

Okunma Sayısı: 4169